KOMPOSZTÁLJUK, NE ÉGESSÜK!

KOMPOSZTÁLJUK, NE ÉGESSÜK!

2020-09-03

 

 

Beköszöntött az ősz, így hamarosan megjelennek az első lehulló falevelek a kertben. A falvakban és a városokban egyaránt megjelenő jelenség lesz a kertekből kiáradó füst, mely a nedves lomb elégetésének eredménye. Ekkor nem gondolunk arra, hogy nagy mértékben szennyezzük a környezet, egyrészt az elégetett falevelek értékes tápanyagot biztosíthatnának a földkéregnek, valamint nagy mértékben károsítjuk a levegő minőségét. Számokban, 100 kg nedves vagy száraz falevél elégetéséven 134 millió köbméternyi levegőt szennyezünk olyan mértékben, hogy az már az egészséges határértéken kívül esik. (Forrás: Amerikai Környezetvédelmi Hivatal/EPA)

    

 

 

A komposztképződés a természet csodája:

A komposztálási folyamat természetes. A természet így hasznosítja újra a tápanyagokat. Ebben mi is segíthetünk neki, ha nem elégetjük, hanem komposztáljuk a lehullott faleveleket. A komposztálás nem kíván túl nagy erőfeszítést. Kevesebb munkával jár, mint ha elégetnénk az összegyűjtött megsárgult lomkoronát és a természetnek is segítünk a munkájában. A folyamat felgyorsítása érdekében használjunk komposztáló edényt. 

 

 

 

Komposztáló edény:

Készíthetünk önmagunk is komposztálót fából, fémből vagy vásárolhatunk műanyagból készült edényt is. Mind-mind rendelkezik előnnyel, illetve hátránnyal. A falevelek komposztálása időben hosszadalmasabb, mint a háztartási hulladéké, mivel a levelek lignin (más néven faanyag) tartalma magas. A folyamat felgyorsítása, valamint a komposztunk minőségének javítása érdekében a vegyes háztartási hulladékkal együtt tegyük bele az edénybe. A konyhai hulladék lebontását baktériumok végzik, míg a levelekét gombák, így megduplázott erővel indul meg a folyamat.

 

Segítsünk a természetnek, tegyünk érte és egyben magunkért is, azáltal, hogy segítjük és nem romboljuk a munkáját.